WaĹźne informacje:

kwiecień 2015r.: Aktualnie pracujemy nad projektami, których dane na tym etapie są poufne. Wkrótce przedstawimy nasze wyniki...

SYMULACJE ENERGETYCZNE i CFD


JeĹźeli chcesz sprawdzić budynek pod względem energetycznym, sprawdzić czy nie będzie przegrzewany lub przechładzany, sprawdzić czy uĹźytkownicy nie będą oślepiani lub czy nie będą zmuszani do stałego włączania światła, to musisz posłuĹźyć się programem do symulacji energetycznych. Dzięki temu moĹźesz wyszukać i dobrać odpowiednią szybę elewacyjną, zastosować optymalną ochronę przeciwsłoneczną, znaleźć optymalny grzejnik lub klimakonwektor… pracujemy na wirtualnym modelu, który niemal idealnie obrazuje warunki w przyszłym rzeczywistym budynku. PoniĹźej przykładowa symulacja energetyczna z analizą szyb elewacyjnych, które w tym przypadku stały się szybami dachowymi. Zastosowanie złego szkła spowoduje dyskomfort, zwiększy drastycznie moc klimatyzacji oraz koszty eksploatacyjne.

 

PONIĹťEJ KILKA PRZYKŁADÓW PRAC Z CZASÓW KIEDY DZIAŁALIŚMY JAKO STUDIO-77…

Jest to oferta przeznaczona dla duĹźych budynków lub dla wymagających Inwestorów. Przeprowadzając pełne dynamiczne symulacje energetyczne budynków moĹźemy zoptymalizować energetycznie kaĹźdy obiekt. Przeliczamy szczegółowo kaĹźde pomieszczenie, dla kaĹźdej godziny roku osobno! MoĹźemy wykryć wszystkie nieprawidłowości projektu, moĹźemy wyłapać wszystkie niebezpieczeństwa energetyczne. Sprawdzamy, czy poszczególne strefy nie będą zbyt przegrzane lub wychłodzone, sprawdzimy czy nie pojawią się zbyt duĹźe róĹźnice temperatur lub czy nie wystąpią przeciągi. Ale to co najwaĹźniejsze, dzięki pełnej symulacji moĹźemy przeanalizować finansowo opłacalność róĹźnych decyzji. Najlepiej opisać to na przykładzie: projektujemy budynek biurowy, o powierzchni około 8000m2, elewacje przeszklone, budynek wyposaĹźony w systemy wentylacji i klimatyzacji. Sposób działania typowego Inwestora w Polsce, to przekazanie tematu architektowi, który z kolei wykonuje koncepcje budynku, narzuca jego parametry i „prawie” gotowe rzuty przekazuje projektantom branĹźowym. Projektanci instalacji, właściwie bez zewnętrznego nadzoru, projektują systemy wg własnego uznania. Projektują systemy, które mają odpowiadać za komfort w budynku, systemy, które generują największe koszty eksploatacyjne! Projektowanie tych duĹźych systemów wykonywane jest bez dokładnej analizy opłacalności i bez optymalizacji, bez nadzoru ze strony Inwestora.

Tylko poprzez dynamiczną symulację moĹźna dokładnie zoptymalizować budynek. Inwestor popełnia tu olbrzymi błąd, powinien zatrudnić jedną osobę (najlepiej doświadczonego doradcę energetycznego) , która mając dobrą ogólną wiedzę z zakresu energooszczędności, moĹźe skontrolować pracę wszystkich zaangaĹźowanych projektantów od samego początku procesu projektowania. A co moĹźemy uzyskać dzięki wykonaniu symulacji energetycznej?Ĺźmy, Ĺźe Inwestor decyduje się na standardowy budynek biurowy, bez wykonania optymalizacji architektury i instalacji. Projektanci wykonują standardowe obliczenia energetyczne, standardowo przewymiarowywują moce i wielkości urządzeń, i standardowo budynek niepotrzebnie zuĹźywa dodatkowe duĹźe ilości energii.Całkowity koszt takiego biurowca szacowany jest na około 35 mln zł, z tego system klimatyzacji i wentylacji to około 2 mln zł. Jest o co powalczyć. W naszej symulacji energetycznej moĹźemy przeanalizować wiele wariantów. Zaczynamy np. od propozycji zastosowania róĹźnego rodzaju Ĺźaluzji lub innych form przesłaniania powierzchni przeszklonych. Budujemy trójwymiarowy model naszego budynku i przeliczamy go dla róĹźnych wariantów.

Co z tego moĹźe wyniknąć?o zastosowaniu Ĺźaluzji wyraĹşnie zmniejsza się zapotrzebowanie na chłodzenie. Zmniejsza się moc szczytowa urządzeń (moce agregatów), zmniejszają się urządzenia wewnętrzne, instalacje kanałowe i zuĹźycie energii. OkaĹźe się, Ĺźe koszt klimatyzacji po optymalizacji wynosi juĹź 1,3 mln złotych, a roczne koszty eksploatacji zmniejszą się o kilkadziesiąt tysięcy. Koszt zastosowania Ĺźaluzji będzie zdecydowanie mniejszy niĹź uzyskane oszczędności na systemach klimatyzacji. Inwestor moĹźe postawić pytanie: to dlaczego nie zrobić tego od razu? liczenia… . Oczywiście moĹźna, ale nigdy nie będziemy mieć pewności, Ĺźe obliczenia są poprawne. Bez wykonania symulacji moĹźemy popełnić drastyczne w skutkach błędy. Projektując instalację „na miarę” budynku, z aptekarskim podejściem do obliczeń, bardzo łatwo o błędy. Właściwie moĹźna powiedzieć, Ĺźe przy konwencjonalnym podejściu do projektowania, nie moĹźna zaprojektować tak dokładnych instalacji. My nie wykonujemy tych obliczeń, tylko wykonujemy pełną analizę wirtualnego budynku w rzeczywistym otoczeniu. Wykonany model budynku jest ustawiany tak samo jak przyszły oryginał, a do obliczeń wykorzystujemy dane z najbliĹźszej stacji meteorologicznej, z wykorzystaniem średnich 30-letnich danych pogodowych, analizując kaĹźdą godzinę roku osobno. W teorii wykonujemy pełny cykl Ĺźycia przyszłego budynku w warunkach, w których rzeczywiście będzie funkcjonował. Nasz wirtualny model będzie zuĹźywał dokładnie tyle samo energii co prawdziwy i osiągał takie same parametry komfortu wewnątrz co prawdziwy. MoĹźemy przeanalizować kaĹźde pomieszczenie osobno i sprawdzić, czy są jakieś zagroĹźone brakiem komfortu. Koszty symulacji zwrócą się od razu na etapie inwestycji, i będą procentować kaĹźdego roku dzięki niĹźszym kosztom eksploatacji!

 

Rysunki 5.6.7. Wizualizacje przedstawiające ciśnienie wywierane na budynek przez wiatr.

 

Rysunek 5.

 

Rysunek 6.

 

Rysunek 7.  

MC2 Serwis - SYMULACJE ENERGETYCZNE i CFD
Odwiedź nasze pozostałe serwisy:
Projekt i realizacja: RedRockS - Agencja Kreatywna
MC2 Serwis - All Right Reserved ®